Dzisiaj jest: 10.4.2020, imieniny: Borysławy, Makarego, Michała

Zdążyć przed Świętami

Dodano: 2 lata temu Czytane: 695 Autor:

Wiemy, że dopiero początek listopada, ale wielu rękodzielników już teraz przyjmuje zlecenia na świąteczne produkty. Dziś garść porad jak wyrobić się w terminie.

Zdążyć przed Świętami
Już w kilku sklepach z artykułami domowymi widzieliśmy pierwsze świąteczne produkty – ozdoby choinkowe, światełka, figurki, świąteczne świece, produkty wyklejone gwiazdkami, śnieżynkami i napisami Wesołych Świąt lub Merry Christmas.
Choć większość z nas uważa, że ta cała otoczka przyszła do nas za szybko, w wielu branżach, a zwłaszcza w rękodziele rozpoczął się okres zleceń na świąteczne prezenty.
Jeśli Ty także otrzymałaś niedawno pytania o wykonanie swoich produktów w wersji świątecznego podarunku ostrzegamy  - nie odkładaj takich maili na później.

Jak działać aby wyrobić się z zamówieniami przed Wigilią?
1. Poinformuj klientów
Niektórzy wykorzystują do tego media społecznościowe, inni oficjalną stronę www, a jeszcze inni newsletter. Wybór kanału zależy od Ciebie, ale dobrze jest zostawić swoim odbiorcą mały komunikat o zbliżonej treści: „Szanowni Klienci, w trosce o podtrzymanie wysokiej jakości wyrobów, a także chęć dostarczenia produktów na czas, informujemy że zaczynamy przyjmowanie zleceń świątecznych”.  Pamiętaj też o tym by podobną informację zamieścić w momencie zakończenia przyjmowania zleceń.

2. Plan ponad wszystko
Po ogłoszeniu, a właściwie jeszcze przed ogłoszeniem przygotuj sobie kalendarz/planer/harmonogram, w którym zapisywać będziesz kolejność wykonywanych zleceń.
Organizację pracy ułatwi Ci założenie sobie maksymalnej ilości wyrobów jaką możesz zrobić w ciągu jednego dnia/tygodnia. Jeśli np. tworzysz kartki i wiesz, że dziennie stworzysz 3-4 niech Twój planer uwzględni na dany dzień tylko taką ilość zamówień przyjętą chronologicznie z datą wpłynięcia zamówienia.
Dzięki planowi działania unikniesz bałaganu w zamówieniach i sytuacji, w której pierwsze zlecenia wypłyną w dalszej kolejności.

3. Nic ponad siły
Miej na uwadze, że w okresie przedświątecznym zauważysz wzrost liczby zamówień na Twoje wyroby. Oczywiście to cieszy i kusi każdego rękodzielnika, ale niesie za sobą kilka pułapek.
Jeśli przyjmiesz każde nadarzające się zlecenie ryzykujesz tym, że nie wyrobisz się ze wszystkim na czas lub też wyrobisz się kosztem:
- zarwanych nocy,
- obniżeniem jakości wyrobów

4. Dodatkowa pomoc mile widziana
Ze stresującej sytuacji opisanej w punkcie 3 można wybrnąć zatrudniając na okres świąteczny dodatkową parę rąk do pomocy. Ratunku możesz szukać wśród bliskich, a także wśród uczestników kursów „kroju i szycia” lub uczniów szkół zawodowych i branżowych o profilach „krawiec”. Pamiętaj by z osobami spoza rodziny ustalić zakres obowiązków i wynagrodzenie :)
 
Źródło: zdjęcie: pinterest
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane