Dzisiaj jest: 10.4.2020, imieniny: Borysławy, Makarego, Michała

Konstytucja Biznesu – czy skorzysta na niej początkujący rękodzielnik?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 2486 Autor:

Konstytucja Biznesu ma ułatwić prowadzenie działalności. Sprawdź jakie zmiany czekają na osoby, które myślą o założeniu rękodzielniczego biznesu.

Konstytucja Biznesu – czy skorzysta na niej początkujący rękodzielnik?
Konstytucja Biznesu jest to pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności i ma on zacząć obowiązywać od 30.04 br.
Każdy kto podjął decyzję o założeniu jednoosobowej działalności wie, że jest to krok w karierze, który trzeba starannie przemyśleć. Przede wszystkim aby przetrwać na rynku należy mieć utworzony zapasowy kapitał, który pozwoli nam przebrnąć przez pierwsze miesiące, podczas których spore grono przedsiębiorców dopłaca do interesu.
Celem Konstytucji jest ułatwienie startu dla przedsiębiorców jak i uniknięcie zjawiska lawinowego zamykania firm po pierwszych dwóch latach ulgi małego ZUSU.

Poniżej omówiliśmy najistotniejsze punkty Konstytucji Biznesu pod kątem założenia działalności rękodzielniczej.

1. Ulga na start czyli pierwsze 6 miesięcy bez składek społecznych ZUS
Obecnie w chwili, w której przedsiębiorca startuje ze swoją działalnością powstaje obowiązek opłacania składek społecznych i zdrowotnych do ZUS. Zgodnie z „Ulgą na start” początkujący przedsiębiorcy będą mogli zrezygnować z konieczności opłacania składek społecznych. Dla osób, które od samego początku zdecydują się na „mały” ZUS oznaczać będzie to zaoszczędzenie nawet do 1,5 tys zł przez 6 miesięcy, a dla osób, które chcą płacić od samego początku pełny ZUS ok. 4,5 tys zł! 

Gdzie haczyk pytacie? Rezygnując ze składek społecznych musicie liczyć się z tym,  że okres tych 6 miesięcy nie będzie brany pod uwagę do wysokości świadczeń emerytalnych czy rentowych jak i nie będzie pozwalał na otrzymanie zasiłku chorobowego.

Kolejna ważna i przydatna informacja – po okresie 6 miesięcy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencyjnych składek ZUS przez kolejne 2 lata (tzw. mały ZUS).  

2. Firma na próbę czyli działalność nierejestrowana w Konstytucji Biznesu
Przepisy, które wejdą w życie 30 kwietnia 2018 r. przewidują także możliwość prowadzenia „działalności nieewidencjonowanej”. Taka działalność nie jest działalnością gospodarczą i nie jest wpisywana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Osoby, które będą wykonywać taką działalność nie będą podlegały ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Uważamy ten punkt za jeden z najważniejszych postulatów Konstytucji Biznesu, na którym skorzystać mogą osoby zajmujące się rękodziełem dodatkowo, w czasie wolnym lub osoby, które dopiero zaczynają i obawiają się, że biznes „nie sprawdzi” się. „Firmę na próbę”, będą mogły prowadzić osoby, których miesięczny przychód z takiej działalności (nie mylić z dochodem czyli kwotą, która pozostanie nam po odliczeniu kosztów), nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia ustalonego na dany rok (w 2018 to 1050 brutto). W sytuacji gdy limit zostanie przekroczony osoba dotychczas działająca na próbę bezwzględnie musi w ciągu 7 dni rozpocząć działalność czyli dokonać odpowiedniej rejestracji w CEIDG.
UWAGA! Warunkiem dla skorzystania z działalności nieewidencjonowanej jest brak wykonywania działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy. Jeśli np. w latach 2014-2016 użytkownik prowadził jednoosobową działalność, to z przywileju prowadzenia niejerestrowanej działalności będzie mógł skorzystać dopiero od 2021 roku.


3. Firmę zawiesimy na dłużej
Do tej pory przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zawiesić działalność mogli zrobić to wyłącznie na okres 24 miesięcy. Po tym czasie, jeśli nie wznowią działalności, traci ona status przedsiębiorstwa i zostaje usunięta z CEIDG. Zmiany w Konstytucji Biznesu zakładają, że firmę będzie można zawiesić na czas nieokreślony.


PODSUMOWUJĄC:
- drobni rękodzielnicy, którzy zajmują się swoją pasją dodatkowo i osiągają miesięcznie przychody w granicy kilkuset złotych nie będą martwić się, że ich działania są nielegalne.
- osoby, które na poważnie myślą o rozpoczęciu działalności będą mogły skorzystać z ulg nie obciążających budżet początkującego przedsiębiorcy.

Konstytucja Biznesu jest bardzo fajnym pomysłem, ale ciężko nie zgodzić się z opiniami ekspertów, którzy obawiają się rozszerzenia szarej strefy. Nie jest określone w jaki sposób Ministerstwo badać będzie uczciwość osób prowadzących nieewidencjonowany biznes i jakie kary przewidziane są dla osób, które przekroczą zysk w kwocie 1050 zł brutto. Zachęcamy zatem podejść do sprawy w sposób fair :) Obiecujemy też monitorować wszystkie powyższe kwestie i informować Was o wszelkich nowych ustaleniach.

Po więcej informacji odsyłamy na strony:
Ministerstwa Rozwoju:  https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/prowadze-firme/ulatwienia-dla-firm-od-2017/konstytucja-biznesu
Oraz Poradnik Przedsiębiorcy:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-na-start-dla-przedsiebiorcow-najwazniejsze-informacje
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dzialalnosc-nieewidencjonowana-nowosc-w-konstytucji-biznesu
Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Poradnik Przedsiębiorcy, obraz: pexels.com
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane