Dzisiaj jest: 11.7.2020, imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi

Kiedy sprzedaż na portalach aukcyjnych staje się działalnością?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 851 Autor:

Cykl naszych porad analizuje dziś kolejną ważną kwestię, o którą często pytacie - kiedy sprzedaż na portalach aukcyjnych staje się działalnością?

Kiedy sprzedaż na portalach aukcyjnych staje się działalnością?
Wielu rękodzielników jako dodatkowy kanał sprzedaży swoich prac traktuje Internet. Produkty wystawiane są nie tylko w e-sklepach, ale również na portalach aukcyjnych w tym na www.handmademarket.pl
W przypadku rękodzielników, którzy zarejestrowali swoją działalność w CEIDG sprzedaż taka nie budzi żadnych uwag. Inaczej rzecz ma się z rękodzielnikami, którzy swoje wyroby traktują jako dodatkowe źródło dochodu.
Bardzo często pytacie nas czy sprzedaż za pośrednictwem naszego portalu bez działalności gospodarczej jest legalna. Dziś rozwiejemy wszelkie wasze wątpliwości w tym temacie.
 
Na początek odpowiemy na często zadawane przez Was pytanie: „Czy mogę wystawiać swoje produkty na www.handmademarket.pl jeśli nie prowadzę działalności gospodarczej?”
Odpowiedź: Tak, ale muszą zostać spełnione pewne warunki.
 
Odnosząc się do Ustawy Prawa Przedsiębiorców, art. 5 stanowi, że "Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, (...) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej."
 
Oznacza to, że nie każdy przypadek sprzedaży wyrobów rękodzielniczych za pośrednictwem portali aukcyjnych należy zarejestrować jako działalność gospodarczą w CEIDG. Taki obowiązek istniał do 30.04.2018, czyli do czasu wejścia w życie Konstytucji biznesu, która zniosła taką konieczność. Ale również wtedy należało działać w sposób „ciągły i zorganizowany” i osiągać wysokie dochody aby zaistniała konieczność rejestracji firmy. Sprzedaż pojedynczych przedmiotów w różnych odstępach czasu nikogo nie pociągała do takiej odpowiedzialności. Mimo wszystko zawsze radziliśmy Wam by w rocznym rozliczeniu podatkowym wykazać dochód z innych źródeł (czyt. sprzedaż za pośrednictwem portalów internetowych).
 
Co jeśli w danym miesiącu przekroczycie limit 1050 zł? Wtedy wasza sprzedaż powinna być potraktowana jako działalność gospodarcza, czyli należy ją zarejestrować w CEIDG. Idąc za Poradnikiem Przedsiębiorcy czytamy: „w przypadku wykrycia prowadzenia niezgłoszonej działalności gospodarczej oraz czerpania z tego tytułu korzyści (zysku) oskarżony podlega nie tylko odpowiedzialności karnej skarbowej, ale także odpowiedzialności karnej z tytułu nieopłacenia należności publicznoprawnych. Innymi słowy - osoba, która prowadzi firmę bez jej zgłoszenia, będzie zobowiązana do odprowadzenia zaległego podatku wraz z odsetkami". Nie warto zatem ryzykować.
 
Więcej o Konstytucji Biznesu przeczytacie w artykule: http://handmademarket.pl/wiadomosci/pokaz/70,konstytucja-biznesu-czy-skorzysta-na-niej-poczatkujacy-rekodzielnik

 
Źródło: konstytucja biznesu, poradnik przedsiębiorcy, zdjęcie unsplash.com
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane